☽ DOUBLE LUNAR CELEBRATION ☾ Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip & Bön (PL)

Čekání je u konce!

Během podzimu 2021 vznikly v českých poměrech dvě unikátní nahrávky, které spojuje lunární tématika – dark folková Selenopolis pražských zavedených psychedeliků Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip a kolaborativní nahrávka Eclipse One, na které OOBBT spolupracovali se svými polskými přáteli Bön. Ačkoliv obě desky byly vydány již koncem loňského roku v digitální podobě, teprve nyní se konečně dočkaly zaslouženého vinylového vydání. A to je samozřejmě potřeba náležitě oslavit! A bude se jednat o večer plný premiér.

Eclipse One, respektive organické spojení obou skupin v jednu devítihlavou sonickou hydru, již zaznělo ve své prenatální podobě již na festivalu Soulbönding Trip 2021, tak v Praze jak toto spojení tak samotnou skupinu Bön posluchači uslyší poprvé. Celá deska je inspirovaná fenoménem zatmění měsíce, což pro mnoho starých civilizací byl liminální moment mezi profánním a posvátným a v celé skladbě dominuje právě spojení obou hudebních těles – OOBBT přináší do této performance psychedelické kytary, stěny příčných fléten, teremin a perkuse, zatímco Bön kontrují rituálními zpěvy, gongy, syntezátory a exotickými nástroji jako je duduk nebo tampura. Toto ve své podstatě organicky improvizované dílo se v Praze dočká své prodloužené verze, ve které nikdo neví, co se může stát, jisté ovšem je, že půjde o posluchačsky unikátní zážitek.

Selenopolis představuje mystickou cestu skrze podivný čas a prostor – devět skladeb sleduje cestu od zavržení profánního světa až k apoteóze, která se nalézá uvnitř chrámu v ruinách města ztraceného v bažinách. Na rozdíl od přechozích alb je Selenopolis zcela netradičně nahraná na akustické nástroje a jde o úplný odklon od dřívějšího zvuku kapely. V sestavě rozšířené o perkusistu se místo elektrických kytar objevuje akustická kytara a loutna, místo bicí soupravy blízkovýchodní doumbek, tamburíny a šamanský buben. Skupina také poprvé ve větší míře využívá vokály a celé plejádě netradičních nástrojů vévodí altová příčná flétna. A celou cestu k chrámu Měsíčního města zahraje skupina veřejně vůbec poprvé!

Obě tyto desky s lunární tématikou jsou plné mystické atmosféry a není tedy náhodou, že jejich vydání bude oslaveno přesně v den půlměsíce a navíc v tajuplné atmosféře skvostného prostoru Libeňské synagogy.

O nasvícení celého prostoru se postaral vizuální kolektiv Weird Visuals. Skupina Bön se postarala o dekoraci prostoru.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Web Wordpress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: