David Kumermann // Libeň // Fotografie

vernisáž 6. 9. // 19:00

otevírací doba výstavy 7.-23.9. // 14:00 – 20:00 s výjimkou večerního programu

David Kumermann ve své tvorbě vychází z tradice dokumentární humanistické fotografie, zajímají ho lidé v přirozeném prostředí.  Libeň fotografuje kontinuálně od roku 2005. Na řadu míst se vrací víckrát a práce získává diachronní perspektivu – vidíme chátrání, bourání a stavbu nových budov – různé více či spíše méně citlivé zásahy do městského prostředí.

Libeň fotí jako svůj domov a také pro její zvláštnosti. Je zde torso ghetta, synagoga, zasypaný židovský hřbitov a také rozsáhlé stavební plochy developerských firem. Čtvrť je děravá – chybějí zde domy, které by dotvořily ulice. Stavební uzávěry kvůli plánovaným dopravním stavbám z  minulého století čekají jako časované bomby na výbuch gargantuovské architektury.

Přesto (anebo právě proto?), jak je Libeň zničená, zanedbaná a vystrčená na okraj, má své kouzlo, ale také potenciál se proměnit. Zde pak nastupuje fotografie  jako nástroj, který uchová alespoň vizuální záznam místa nebo věci, která zaniká. Toto není primární úkol Davidových fotografií, ale komunita libeňských patriotů a nadšenců to takto může chápat.

David Kumermann vystudoval bakaláře na Institutu základů vzdělanosti, magisterská Mediální studia na Fakultě sociálních věd a obor fotografie na FAMU, v ateliéru u profesora Pavla Diase. Semestr studií strávil na Bezalel Academy v Jeruzalémě. Je členem sdružení Photon, kde se věnuje zakázkové tvorbě reportážní fotografie. V rámci volné tvorby pracuje na rozsáhlých dokumentárních cyklech (Masokombinát, Izrael, LA Downtown, Václavák, Libeň, Bleší trh Kolbenova). Zajímají ho témata, na kterých lze pracovat dlouhodobě, postupně objevovat nové aspekty a také počkat na ideální moment k fotografování.

Kurátorka Jitka Hejtmanová vystudovala Mediální studia na Fakultě sociálních věd UK a fotografii na Famu. V současnosti vede katedru FAMU International.

Výstava byla podpořena: Magistrát hl. m. Prahy, Městská část Praha 8, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR

https://www.facebook.com/events/890094388632114

foto vernisáže: Dora Kubíčková

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Web Wordpress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: