Borut Holland / Kvantová akademie

V Synagoze na Palmovce proběhla ve dnech 9. – 24. 6. 2022 výstava Boruta Hollanda, svérázného slovinského umělce židovského původu. Holland žije v lese za městem v domku s nápisem Theological Quantum Academy of Fine Arts, kde se věnuje psaní Metateologie. Jeho obrazy a vize budou v Čechách k vidění vůbec poprvé.

Vernisáž – 9.6. od 18:00 – zahrál Miroslav Noe na gong a Marie Ladrová na teremin. Vernisáž byla spojená s premiérou dokumentu Jany Šteflíčkové Ra Dio (19:30).
Výstava byla otevřena od 10.6. do 24.6., otevírací doba 14-20 hodin

Kurátorkou výstavy byla Jana Šteflíčková
Akce proběhla ve spolupráci spolků Krajinou přílivu, Babylon a Haj Hou.
S podporou: Magistrát hl.m.Praha, Ministerstvo kultury ČR, Městská část Praha 8

Borut Avram Holland je slovinský umělec s židovskými kořeny. Žije v lese na úbočí hory. V jistém období svého života se na mnoho let zcela vzdálil většinové společnosti. V té době vůbec nemluvil, byl skoro po dvě desetiletí bezdomovcem, než mu jeho přátelé a umělci v rámci dobrovolnické akce postavili nouzovou chatku. V podstatě žije poustevnickým způsobem života, ačkoliv velice často jezdí na kole do nedalekého města do knihovny, kde studuje a rozesílá četnou korespondenci po internetu.

Žije bez elekřiny a vodu bere ze studánky v blízkosti domu. Na domku je nápis Theological QuantumAcademy of Fine Arts, a tato “ lesní univerzita ” je plná knih, od filosofických a duchovních spisů, po publikace o matematice a geometrii, a také natěsno poskládané desítky obrazů a skic. Pod domkem má uschované velké dřevěné desky, na které maloval v době, kdy byl zcela bez peněz.

Takřka výlučně se Borut věnuje studiu nebo malování. Leitmotivem jeho pláten (která mají zpravidla kolem metru na šířku i délku) jsou eterické metropole, svět andělů, svět kosmický. Obrazy mají pro často zlatavé pozadí v sobě cosi ze starých ikon, zároveň s pohledem dětského věku, současně s tím je místy přítomen nekompromisní urbanizmus s průhledy do vícečetných dimenzí.  

Plátna disponují snad až iniciující silou. Borut je maluje soustředěně, jako by je psal, jako by se modlil. Píše po mnoho let soustavnou knihu, Metateologii, která čítá už kolem pěti tisíc stran. Sám se hlásí k židovské víře, v jeho domku však člověk najde i kříž s Kristem, knihy indických učitelů či ruku Fátimy.

Jana Šteflíčková

foto Jan Horáček

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Web Wordpress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: