Premiéra divadelního představení na motivy života profesorky Růženy Vackové, která proběhla v pondělí 16. května od 20.00.
Reprízy představení proběhly: 25.6., 29. a 30.10.

—
“Mé drahé dušičky, těším se, že si na mnohá místa v Praze i mimo Prahu zajdeme. Nejkrásnější, co člověk nabývá stárnutím je “historické” prožívání přítomného času, přítomných chvil, jako uzlin svazujících minulost s budoucností. A tak si spolu sedneme, třeba na “Skalce” u Stříbrné Skalice – a v té malé hospůdce (je-li tam ještě) ponesou nám časy lidi našeho života, které uvidíme novýma očima a hlubším zrakem. Radost a pokoj přeji, Vaše R.”
RŮŽENA VACKOVÁ (1901 – 1982) byla druhou jmenovanou vysokoškolskou profesorkou v Československu (archeologie, dějiny umění, estetika). Poprvé byla vězněna v roce 1945 za odbojovou činnost a jen těsně unikla trestu smrti. Za minulého režimu pak strávila ve vězení takřka 16 let jako politická vězenkyně. Navzdory tomu všemu nikdy neustala ve své pedagogické činnosti a byla morální oporou a vzorem širokému okolí. V roce 1992 jí prezident Václav Havel udělil in memoriam Řád T. G. Masaryka.
—
Na divadelní inscenaci spolupracují: Jakub Gottwald, Tomáš Peřina, Simeon Hudec, Johana Hořejší, Hynek Chmelař, Jana Hauskrechtová, Josefina Hudcová, Jaroslav Repka, Daniela Petříčková, Zdeněk Kříž, Ondřej Balajka, Magdalena Kiselá
produkce: Krajinou přílivu z.s.
—
s podporou: Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury, Magistrát hl. m. Prahy, Městská část Praha 8
foto: Jakub Hrab a Tomáš Kunst















Zanechat odpověď