Sonitus x Synagoga: Loup Uberto (FR) + Aldana Duoraan (CZ/RU)

Koncertní série Sonitus se protentokrát namísto Puncta přesouvá do historické budovy Nové libeňské synagogy, aby bylo možné zajistit zvukově stimulující prostředí pro francouzského soundartistu Loupa Uberta. Vedle něj se představí jakutská hráčka na chomus Aldana Duoraan.

///

Loup Uberto

Všednost, ke které je přistupováno pozorně, ale také s jistým vtipem: to je základem tvorby Loupa Uberta. Tento francouzský soundartista zhusta čerpá z lidových hudeb – středomořských, ale i kubánských nebo kurdských –, přitom je ale míchá nebo střídá se zastaralými i současnými technologiemi. V jeho hudbě zní obskurní nástroje – tradiční i vlastnoručně vyrobené, rádiový šum i zpětná vazba z mobilních telefonů. Záměrně strohá, byť ne puristická hudba dostává naživo nový rozměr: Loup Uberto mění polohu zdroje zvuku, pracuje se zvukovými vlastnostmi prostoru, čeká na „chyby“ a reaguje na ně.

Uberto vystupuje s noise-folkovým uskupením Bégayer a loni byl součástí programu Shape.

https://wearethreefour.bandcamp.com/album/racconto-artigiano
https://www.youtube.com/watch?v=4vGimm8pXkM…

Aldana Duoraan

Jakutská, v Praze usazená umělkyně Aldana Duoraan se věnuje hře a výuce hry na různé druhy chomusu (u nás známějšího jako brumle). Její loňské album Üs kut vydané na labelu Řehole představuje ritualistický zážitek, kde se tradice úzce potkává s moderními dronovými a minimalistickými experimenty. Chomus přes teoreticky velmi omezený rozsah – podobně jako hrdelní zpěvy – stahuje svými oscilacemi a modulacemi do transu. Zvuková povaha a soustředěnost této hudby je poměrně unikátní.

https://rehole.bandcamp.com/album/s-kuthttp://www.chomus.cz/

///

Vstup: 200 CZK

Akce proběhla dne 26. června 2022 od 19:30 za podpory Ministerstva kultury ČR.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Web Wordpress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: