Michael Dus

vernisáž + koncert:
út 3. září v 19:00

výstava:
st 3. září - út 24. září / 14:00 - 20:00
(s výjimkou večerního programu ve dnech 5.9., 6.9., 7.9.)

dernisáž:
út 24. září v 19:00

 

Michael Dus (1962 – 2022) 

Vášnivý fotograf a disident, který se pohyboval v prostředí Českobratrské církve evangelické. Dokumentární fotografie jeho rodiny, či z prostředí lidí souznějících s obsahem Charty 77 nebo krajina Vysočiny, která ho obklopovala, odrážejí jeho radost z právě zachycované přítomnosti. Jeho tvorba je dokumentací doby, situací a lidí.

Témata si nevybíral a zachycoval realitu tak, jak ji chtěl ukázat. Jeho tvorba je přímá ve smyslu pohledu skrze aparát bez stylizace. Není to amaterismus ve smyslu chybovosti, netlačil „jak se říká“ na pilu, ale jedinečně zachycoval skutečnost. Velice zajímavou součástí jsou dvojexpozice, které nejsou chybou, ale evidentně se snažil tuto techniku záměrně používat.

První impuls k vytvoření výstavy v Synagoze na Palmovce vznikl v období po Dusově smrti při procházení jeho pozůstalosti. Intenzivní příprava a bádání v brněnském oddělení ODKAZ Moravského zemského muzea, který zpracovává archiv Michaela Dusa, trvaly téměř rok. Překvapením bylo nalezení autorova deníku, ve kterém byly negativy uspořádány od 70. do nultých let.

Dusovy dřívější výstavy tematicky cílily na disent či retrospektivu života. Fotografie vystavené na Palmovce se zaměřují více na křehčí aspekty v jeho tvorbě, které více napovídají o osobnosti autora. Výběr pro výstavu se týká především širších témat. Jedná se spíše o takové meta téma na pomezí deníku a jeho soustředění se na společenské události, rodinu, kamarády, kolegy nebo krajinu. Výsledná expozice je koncipována spíše dle uměleckých kvalit jeho dokumentární tvorby než retrospektivně. Odráží se zde hluboký zájem o lidské bytosti, vzájemné mezilidské vztahy a krajinu.

Michael Dus byl český fotograf a disident pohybující se v prostředí Českobratrské církve evangelické. Stěžejní část autorovy tvorby zaujímají dokumentární fotografie zachycující okolí lidí, mezi nimiž se běžně pohyboval, a jejichž spojnicí se stalo souznění s obsahem Charty 77. Jeho hluboký zájem o lidské bytosti a vzájemné mezilidské vztahy se zřetelně projevoval právě na těchto fotografiích. Usiloval o věrné zachycení pohybu jednotlivce, který prostřednictvím něj vede neslyšný dialog s druhými.

David Kumermann vystudoval bakaláře na Institutu základů vzdělanosti, magisterská Mediální studia na Fakultě sociálních věd a obor fotografie na FAMU, v ateliéru u profesora Pavla Diase. Semestr studií strávil na Bezalel Academy v Jeruzalémě. Je členem sdružení Photon, kde se věnuje zakázkové tvorbě reportážní fotografie. V rámci volné tvorby pracuje na rozsáhlých dokumentárních cyklech. Zajímají ho témata, na kterých lze pracovat dlouhodobě, postupně objevovat nové aspekty a také počkat na ideální moment k fotografování. Kurátorské práci se věnuje od roku 2021. Prvním projektem byla výstava Pavel Dias - Fotografie.

Kurátory výstavy jsou David Kumermann a Simeon Hudec .

Na vernisáži výstavy zahrají:
Matouš Hejl (piano)
Petr Tichý (kontrabas)
Martin Debřička (saxofon).

 

vernisáž + koncert
út 3. září // 19:00
vstupné dobrovolné


výstava
st 3. září - út 24. září // 14:00 - 20:00

(s výjimkou večerního programu ve dnech 5.9., 6.9., 7.9.)

facebook akce
vstupné dobrovolné: 80 CZK


dernisáž
út 24. září // 19:00
vstupné dobrovolné


 

S podporou

Státní fond kultury
Ministerstvo kultury
Magistrát hlavního města Prahy
Městská část Praha 8
Moravské zemské muzeum